Redan i entrén möts ni av ljuset som är genomgående för hela lägenheten. Hallen rymmer både möjlighet att hänga av sig samt förvaringsmöjligheter i en stor inbyggd garderob. I köket finner ni allt ni önskar i kombination av fina ljusgrå köksluckor med mörk bänkskiva och ljust kakel. Lägenheten har en öppen planlösning, högt i tak och stora fönsterpartier som fyller lägenheten med härligt dagsljus. Från vardagsrummet kliver ni ut på balkongen som bjuder på vacker utsikt över Mälaren. Lägenheten är lättmöblerad och har en separat sovalkov med inbyggd garderob och plats för en stor dubbelsäng. Högst upp i huset finner ni även en stor bokningsbar takterrass, perfekt för att bjuda in familj och vänner. Läget är svårslaget, endast ett stenkast från centrum finns pendeltåg och bussterminal, vårdcentral, affärer och butiker, restauranger och service i en trivsam småstadsmiljö. Här finner ni naturen nära, en kort promenad bort finns sköna naturområden, idrottsanläggningar och Mälaren där ni kan njuta av strandbad och klippor. Välkommen till denna pärla - En välplanerad lägenhet i toppskick som bjuder på magisk utsikt från åttonde våningen!
Inbjudande hall med stor garderobsvägg och plats för avhängning och förvaring. Ljust parkettgolv och vita målade väggar.
Helkaklat badrum med mörkt golv och ljusa väggar. Dusch, handfat med kommod, toalett, kombimaskin samt ett väggskåp för förvaring.
Välutrustat kök från Vedum med induktionshäll, ugn, spisfläkt, diskmaskin samt micro. Ljusgråa skåpsluckor med mörk bänkskiva. Plats för matbord. Ljust parkettgolv och ljusa väggar.
Ljust parkettgolv med ljusa målade väggar med plats för soffa, bord och tv-möbel/ skrivbord, stort fönster för ljusinsläpp samt glasdörr ut till inglasad balkong med utsikt över takåsar och Mälaren.
Ljust parkettgolv med målade vita väggar, stor garderobsvägg bakom skjutdörrar samt fönster för ljusinsläpp.
Jag vill gärna veta mer om objektet på Gjutarplan 2
HSB Brf ByxfickanHSB brf Byxfickan består av 77 lägenheter fördelade på 1 hus som är 11 våningar högt. Fasaden består delvis av ingjutet tegel samt puts i olika kulörer. HSB brf Byxfickan är medlem i HSB Norra Storstockholm. Alla lägenheter har förråd i källarplan. Storlek Yta på förråd 1 rok ca. 1 kvm 2 rok ca. 2 kvm 3 rok ca. 3 kvm 4 rok ca. 4 kvm 4-5 rok ca. 5 kvm
Föreningen har en gemensamhetslokal med tillhörande takterass belägen på plan 10. Barnvagnsrum och cykelförvaring finns i källare. Det finns även utvändiga cykelställ. Behållare för hushållssopor är placerad utanför huset mot Pressarvägen. I entréplan finns ett rum för återvinning.
Husen är utrustade med ventilation med värmeåtervinning, s.k FTX-system. Förvärmd och filtrerad tilluft tillförs i sovrum och vardagsrum. Frånluft evakueras genom frånluftsventil placerad i våtrum samt genom spiskåpan i kök. Inom lägenheten finns synliga värmestammar.
Ett parkeringsdäck finns i nära anslutning till huset med 34 parkeringsplatser för de boende i brf Byxfickan. Det består delvis av markparkering och delvis av garageplatser. En Handikapparkering finns i direkt anslutning till fastigheten.
Ett mediaskåp för IT och telefoni är placerat i hall/i klädkammare/bakom skjutdörrsgarderob i sovrum. Anslutningen är obligatorisk för samtliga lägenheter i bostadsrättsföreningen. Kostnaden ingår inte i månadsavgiften utan debiteras separat
Kallhäll ligger 25 kilometer nordväst om centrala Stockholm och är ett område i kommundelen Kallhäll-Stäket i Järfälla kommuns norra del belägen intill Mälaren med ungefär 12 300 invånare.
I Kallhälls centrum finns det gott om serviceföretag. Här hittar du bland annat frisör, läkarmotagning, tandläkare och närbutik.
Pendeltåg tar dig från T-centralen till Kallhäll station på ca 24 minuter.
Öster om E18 finns Järvafältet och Molnsättra gård med Molnsättra naturreservat med sina kor ute på bete. Även Översjön, som ligger både i Järfälla kommun och Sollentuna kommun, med möjlighet till fiske och bad ligger i området. Översjön är en populär badsjö med klippkanter och naturliga badstränder. Väster om järnvägen ligger Görvälns naturreservat med sin närhet till vattnet. I Norra Stäket finns Ängsjö friluftsområde med Ängsjö friluftsgård med bland annat kanotuthyrning, motionsspår, skidspår, bad och bastu.